Profesorii, părinții și elevii de la Liceul “Onisifor Ghibu”, din Cluj-Napoca protesteaz㠄Ne vrem clasa înapoi!”

Autor: bianca.padurean din 28 ianuarie 2016, Vizualizari: 2112

Profesorii, părinții și elevii de la Liceul “Onisifor Ghibu”, din Cluj-Napoca protestează  „Ne vrem clasa înapoi!”Colectivul de cadre didactice a Liceului “Onisifor Ghibu”, din Cluj-Napoca, părinții și elevii se declară nemulțumiți și surprinși de decizia Inspectoratului Școlar Județean de a desființa o clasă de a IX-a începând cu anul școlar 2016-2017. Ei au început o intensă campanie online și offline de susținere a acestei cereri, de a nu fi desființată o clasă. FOTO: Elevii de la Ghibu au scris pe zăpadă "Vrem clasa înapoi!"
Profesorii, părinții și elevii de la Liceul “Onisifor Ghibu”, din Cluj-Napoca protestează  „Ne vrem clasa înapoi!”Protestatarii spun că această decizie nu le-a fost comunicată, încă, în scris, deși a fost solicitată, împreună cu criteriile pe baza cărora a fost luată.

"Considerăm că o astfel de decizie este nejustificată din următoarele motive:
1. Instituția noastră este unicul liceu din zonă, asigurând numărul de locuri necesar populației școlare arondate și în același timp deservind zona Metropolitană, respectiv comunele Florești, Gilău și Baciu;
2. Liceul nostru are un procent de promovabilitate de 97,92% pentru absolvenții claselor a VIII-a și 100% pentru absolvenții de liceu în ceea ce privește secția de limbă română;
3. În ultimii patru ani, elevii instituției noastre au obținut premii numeroase la fazele județene, naționale și internaționale la numeroase discipline de studiu;
4. Baza materială a școlii noastre este deosebită, deoarece școala dispune de trei clădiri, două terenuri de sport, cabinete și laboratoare optime;
5. Prestigiul școlii noastre a determinat alegerea acestui liceu de către mulți dintre absolvenții clasei a VIII-a, de aceea mediile de intrare la secția română, în anul școlar precedent, au fost: 9,44 pentru matematică-informatică; 9,36 pentru științele naturii și 9,02 pentru științe sociale", arată protestatarii într-un comunicat trimis presei.

Poziția colectivului de cadre didactice, a părinților și elevilor este menținerea Planului de Învățământ propus pentru anul școlar 2016-2017, adică trei clase de a IX-a de limba română și o clasă de limba maghiară. "Menționăm că, în acest moment, școala noastră are cinci clase de a VIII-a, ceea ce înseamnă că ar fi nevoie de cinci clase de a IX-a, nu de desființarea uneia. Am propus menținerea Planului de Învățământ actual, raportat la numărul de cadre didactice pe care școala îl poate asigura", mai scriu protestatarii.

Liceul a notificat Inspectoratul Școlar Județean Cluj cu privire la cele de mai sus, prin intermediul Societății Civile de Avocați Codrean, Iusco, Jucan. Ei au solicitat să li se comunice hotărârea Consiliului de Administrație a Inspectoratului și criteriile de selecție. "Precizăm că dorim rezolvarea acestei situații în mod amiabil și suntem dispuși să depunem toate eforturile în acest sens", spun reprezentanții profesorilor, părinților și elevilor de la Ghibu.


Categoria: Social

Ati intrat ca userul nelogat. Va rugam sa intrat in cont-ul d-voastra.
Va recomandam sa va inregistrati daca nu aveti cont.

Adaugati un comentariu

Nume:*
E-Mail:
Comentatiu:
Semi-evidentiat Text inclinat ÚÂÍÒÚ Text subliniat ÚÂÍÒÚ Text sters | Alinierea pe stanga Pe centru Ë†Ă‚ĂŒĂšïŁżĂ› Alinierea pe dreapta | Inserarea emoticonitelor Select color | Textul ascuns Inserarea citatului Transformarea textului dat din transliterare in chirilica Insert spoiler
Introduceti cele 2 cuvinte din imagine: *


Reclama

Reclama